Mnohé vědecké studie se zabývaly tím, zda jsou bohatší lidé více šťastní než ti, kteří mají nízké příjmy. Závěry jsou překvapující. Podle výzkumů se vyšší příjem na míře štěstí projeví jen krátkodobě a do určité míry. Pro pocit štěstí, stačí jen drobný nárůst bohatství.
Vztah mezi bohatstvím a štěstím
Lidé si představují, že movité osoby mají minimum starostí a prožívají konstantní pocit štěstí. Podle mnohých závěrů vědeckých studií to ovšem není pravda. Vyšší příjem přispívá k životní spokojenosti jen mírně. Navíc je efekt omezený a po dosažení určité úrovně příjmu se nárůst bohatství na pocitu štěstí dále neprojeví. Fenomén popsal ekonom Richard Easterlin jako paradox štěstí.
Některé závěry studií dokonce naznačují, že se při nadprůměrném příjmu subjektivní pocit spokojenosti s vlastním životem dokonce snižuje. To může souviset i se skutečností, že velmi bohatí lidé, dosáhli majetku na úkor naplněného osobního a společenského života.
Málo peněz, velké deprese
Více peněz znamená úbytek každodenních starostí, ale nepřináší kompletní pocit štěstí. Závěry studií byly ovšem nekompromisní v zjištěních u druhé příjmové skupiny. Lidé s velmi nízkými příjmy, kteří nemají prostředky ani na pokrytí základních potřeb, trpí ve zvýšené míře depresemi, mají horší rodinné vztahy a uspokojení cítí jen minimálně.
Z výsledků vyplývá, že si stačí zajistit optimální životní úroveň a poté budete pociťovat stejnou míru štěstí, jako velmi bohatí lidé. Mozek potřebuje nové podněty a na pocit štěstí z bohatství si rychle zvykne. Důkazem je pocit štěstí lidí, kteří vyhráli v loterii. Jejich euforie trvala po velmi krátkou dobu a většina z nich do 5 let o majetek z výhry přišla. Proto další a další bohatství prožitek štěstí nevylepší.
Jak vnímáme bohatství
Měřítkem bohatství je obvykle srovnání s ostatními. Lidé mají tendenci hodnotit vlastní bohatství podle nejbližšího okolí a relativně nově i podle modelů prezentovaných na sociálních sítích, které mohou být lživé. Proto i žití ve vysokém standardu vede u mnohých k pocitům frustrace a nespokojenosti. Nepříjemná srovnávání snižují pozitivní hodnocení vlastního bohatství a úspěchů. Zaměřte se na sebe a na vlastní sny. Například začněte podnikat, třeba zpočátku jen jako vedlejší příjem. Jak začít podnikat se dozvíte v mnohých článcích a průvodcích.
Co činí lidi šťastnými
Ve studiích bylo zmíněno mnoho dalších faktorů, které významnou měrou přispívají k pocitům štěstí. Jednalo se především o kvalitní mezilidské vztahy, stabilní rodinné vazby, naplňující zaměstnání, zdraví a život v souladu s osobními hodnotami. Nejvyšší pocity štěstí zažívali lidé, kteří pomáhali druhým, ať už profesně nebo v pozici dobrovolníků. Spokojenější byli jedinci, které nehromadili věci, ale investovali do cestování, kultury, sportu a setkávání s přáteli.
Pocit štěstí si nastavte
Míru vnímání šťastných pocitů můžete do značné míry ovlivnit. Peníze nás učiní šťastnými, pokud je utratíme za čas a zážitky strávené s našimi blízkými. Ve vzpomínkách zůstanou zážitky vždy výraznější než materiální věci. Pro naplněný život je důležité trávit čas s rodinou, přáteli, vyhradit si dostatek času na koníčky a zajímavé aktivity.
Pravidelně si připomínejte věci, za které cítíte vděčnost, budujte kvalitní a silné mezilidské vztahy, projevujte podporu a lásku blízkým. Mysl nastavte na přítomnost, minulost nelze změnit a obavy o budoucnost jsou zbytečné. Snažte se pomáhat druhým i malá laskavost přináší pocity uspokojení. Zapojte co nejvíce činností, které vás baví a nezapomínejte na pravidelný pohyb a dostatečný spánek, abyste udrželi v kondici mysl i tělo.