Život po insolvenci: Jak je to s osvobozením od pohledávek?

0
327

Konec insolvenčního řízení přináší osvobození. To osvobození, na které čekáte už tak dlouho. Je osvobození automatické? Na koho se vztahuje? A kdy dojde k výmazu z insolvenčního rejstříku? 

Na co se vztahuje osvobození?

Když vám končí insolvenční řízení formou oddlužení, získáte automatické vydání osvobození od placení pohledávek věřitelů. Vy přímo obdržíte usnesení o splnění oddlužení osvobození od povinnosti platit pohledávky věřitelů, jež se zahrnuly do oddlužení, ale nedošlo k jejich uspokojení.

Pro vás to tedy znamená, že nemáte povinnost zažádat o osvobození speciálním postupem. Stane-li se, že soud tak zapomene učinit, je vhodné, abyste soudu přípis zaslali.

Osvobození se vztahuje též i na pohledávky věřitelů, kteří se nestihli do insolvence přihlásit, stejně jako na pohledávky věřitelů, ke kterým se v insolvenčním řízení nepřihlíželo. Vy si tak nemusíte lámat hlavu, co dělat s požadavky věřitelů na poskytnutí plnění. 

Věřitelům sdělte, že jste od placení pohledávek osvobozeni. A to i v případě soudních či jiných řízení o nárocích věřitelů, stačí soudu či jinému orgánu sdělit, že osvobození vám bylo přiznáno soudem.

Jiná situace ale nastane, pokud jste si sjednali půjčku v insolvenci. V tu chvíli jste povinni pohledávku věřiteli uhradit, a to navzdory poskytnutému osvobození. A důvod? Osvobození se nevztahuje na nově vzniklé pohledávky.

Na půjčky během insolvence se nevztahuje osvobození

Insolvenční rejstřík

Veškeré údaje a průběh se eviduje v insolvenčním rejstříku. Změna z aktivního řízení na ukončené se projeví v registru dlužníků, insolvence tzv. zešedne. Insolvenční soudy mají povinnost evidovat všechny probíhající insolvenční řízení a ukončené pak po dobu 5 let od jejich ukončení.

Po 5 letech dojde k výmazu z registru dlužníků po insolvenci. Vaše údaje o insolvenčním řízení se znepřístupní a vyškrtnou vás ze seznamu.

Půjčky po insolvenci 

Po skončení insolvence máte čistý štít. Můžete se opět nadechnout, vaše příjmy se zvýší. Už se netočíte v koloběhu dluhů a splátek. A to je výborná zpráva! Je jasné, že vás finance ještě nějakou dobu potrápí, ale máte možnost začít znova. Možná se časem oklepete a zatoužíte například po novém autě. 

Abyste ale získali úvěr v bance, počkáte si těch 5 let, než dojde k výmazu. Pro banku budete rizikový klient. A sjednání dlouhodobé půjčky po insolvenci lze tak pouze u nebankovních společností, přičemž platí, že mají vysoké úroky, RPSN a sankce za nesplácení. Podmínky pro vás budou horší než pro ostatní žadatele. 

Nový start bez půjček

Ukončené oddlužení je nový start. A vyplatí se vám, během těch 5 let, co máte zavřené dveře na solidní půjčky, abyste se naučili, jak vycházet s rozpočtem, a to bez půjček a dluhů. Berte to jako restart svého života. A vězte, že když to zvládnete, čeká vás šťastnější život. Už žádné exekuce, insolvence a stres. A za toto přece stojí!

Předchozí článekMožnosti, jak během finanční tísně obstarat potřebné peníze 
Další článekJakou barvu oblečení by měly nosit zdravotní sestry?