Lze reklamní předměty zahrnout do daňových výdajů?

0
187

Obdarovat své obchodní partnery reklamními předměty na výročí smlouvy nebo při jiných významných událostech je považované za dobrý zvyk. Nejvhodnější je udělat balíček s vínem či pochutinami a doplnit ho o praktické předměty, jako jsou reklamní tašky, poznámkové bloky nebo třeba hrnky. Při splnění určitých podmínek navíc tyto dary můžete zahrnout do svých nákladů.

Zákon o daních z příjmu nám říká, že náklady na reprezentaci patří mezi daňově neuznatelné výdaje. I toto pravidlo má ale své výjimky – ačkoliv se za náklady na reprezentaci považují výdaje za občerstvení a dary, reklamní a propagační předměty do kategorie darů nespadají. Musí ale splnit několik podmínek.

Kdy je to možné?

Cena jednoho kusu reklamního nebo propagačního předmětu nesmí překročit 500 korun bez DPH. Do této ceny se započítávají i náklady na potisk, balení či přepravu. Daný předmět musí být opatřený ochrannou známkou nebo jménem toho, kdo ho poskytuje, tedy vaší firmy. Případně na něm musí být přímo název propagovaného zboží či služby. Také se samozřejmě nesmí jednat o zboží spadající pod spotřební daň, tedy alkohol a cigarety. Výjimkou je nešumivé víno.

Pozor na poukázky. Reklamní nebo propagační předmět totiž musí být věc s estetickou nebo užitnou hodnotou, kterou poukázka sama o sobě nemá. Naopak má charakter daru, takže není možné ji zahrnout do daňových výdajů.

Pro případnou kontrolu z finančního úřadu je vhodné nechat na fakturu zapsat, že se jedná o předměty s logem, a pořídit jejich fotodokumentaci. Prokazování je totiž v tomto případě na straně daňového subjektu.

Kdy se neplatí DPH z příjmu?

A co pokud jste příjemcem reklamního předmětu? Pokud se jedná o věc, jejíž hodnota nepřesahuje 500 Kč a nepovažuje se za dodání zboží, nemusíte za ni odvádět DPH. Za dodání zboží se nepovažuje ani bezplatné poskytnutí vzorků v rámci ekonomické činnosti.

Předchozí článekJakou barvu oblečení by měly nosit zdravotní sestry?
Další článekZdražování potravin 2021-2022: Česko vs. Chorvatsko