Dešťová voda představuje možnost, jak zdarma získat vodu vhodnou na zalévání zahrady a další účely včetně splachování WC a praní. Díky dotaci lze významně snížit vstupní investici do nádrže a ulevit tak rodinnému rozpočtu. Pokud máte o finanční injekci zájem, mělo by vás zajímat, za jakých podmínek peníze získáte.
Pro koho jsou dotace určeny?
Na dotace na dešťovou vodu mají nárok majitelé (fyzické i právnické osoby) různých typů staveb: stávajících rodinných domů, novostaveb a bytových domů. Žadatelé však musí splnit některé specifické podmínky, které se liší v závislosti na typu stavby.
Jaké jsou podmínky pro rodinné domy?
Pokud vlastníte starší rodinný dům nebo bytovku, potěší vás, že podmínky pro získání dotace jsou o něco volnější než v případě novostavby. Finanční prostředky získáte i přesto, že dešťovku budete využívat pouze pro závlahu zahrady. Majitelé novostaveb se však musí připravit na náročnější podmínky – využití dešťové vody musí být komplexnější (např. kombinace zálivky a splachování toalet. Případně kombinace šedé a dešťové vody).
Majitelé rodinných domů mají nárok na dotaci, pokud budou zachytávat dešťovou vodu ze 100 % plochy střechy. Výjimkou jsou stavby s technickým omezením, kde je minimální požadavek na zachytávání dešťové vody z 50 % plochy střechy.
Roli hrají také objem a umístění. Akumulační nádrž na dešťovou vodu musí být podzemní a její minimální objem musí činit 2m³. Maximální povolená velikost nádrže je 10m³. Pro zachytávání dešťovky lze využívat i starou jímku nebo žumpu.

Pro stávající (starší) domy je k dispozici varianta dotace zvaná „zálivka„. Tato je dostupná až pro domy starší než 2 roky od kolaudace.
Zároveň platí, že pokud plánované využití dešťovky zahrnuje splachování WC, u novostaveb musí být napojeny všechny toalety, zatímco u starších domů je minimum jedna toaleta.
Co se týče výše dotace, může dosáhnout až 50% z vynaložených výdajů.
Pro další důležité informace o dotacích na dešťovou vodu navštivte webové stránky projekční kanceláře ZAKRA.