Vyřizujeme pracovní povolení pro cizince

0
1133

V České republice mohou pracovat pouze cizinci, kteří mají platné pracovní povolení. K pracovnímu povolení však budou potřebovat také povolení k pobytu na území daného státu. Obě tato povolení lze získat u konkrétního zaměstnavatele. Ten cizincům zajistí vydání jak modré, tak i zaměstnanecké karty.

Jaká je délka a platnost pracovního povolení na území České republiky?

Cizinci, kteří pracují v České republice méně než 90 dní potřebují krátkodobé pracovní vízum. Modrou nebo zaměstnaneckou kartu budete potřebovat v případě, že jste se rozhodli na území státu zůstat déle než 90 dnů.

Pracovní povolení je nutné sjednat před příjezdem do České republiky. Standardní platnost pracovního povolení je 2 roky. Je však možné požádat o prodloužení tohoto povolení. Pozor si nemusíte dát na to, že žádost o prodloužení si musíte podat minimálně 3 měsíce před ukončením stávajícího pracovního povolení.

Jak probíhá vydání pracovního povolení na území České republiky?

V současné době existují dva způsoby, jak si o pracovní povolení požádat. Prvním způsobem je žádost na krajské pobočce úřadu práce. Žádost se nazývá „Žádost cizince o povolení k zaměstnání – o prodloužení povolení k zaměstnání.“ Žádost se podává písemně. Nedílnou součástí je přiložení budoucí pracovní smlouvy nebo dohody o pracovní činnosti.

Druhou možností je vyřízení pracovního povolení přes zaměstnavatele.Cizinec žádá prostřednictvím právnické nebo fyzické osoby. Tento způsob lze použít v případě, že má zaměstnavatel České republiky sjednanou smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem.

Co je to zaměstnanecká karta?

Jedná se o druh pracovního povolení na území daného státu. Zaměstnanecká karta se vydává za účelem zaměstnání trvajícího déle než 3 kalendářní měsíce. Ten, kdo tuto kartu vlastní je povinen bydlet na území České republiky, a vykonávat pouze pozici, na kterou byla karta schválena.

Co je to modrá karta?

Modrá karta je dalším typem pracovního povolení na území České republiky. Vydává se v případě, že zaměstnání vyžaduje vysokou kvalifikaci. Za tuto kvalifikaci se považuje vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, které trvalo minimálně 3 roky. Výhodou této karty je, že cizinec nepotřebuješ další pracovní povolení. Platnost modré karty je maximálně 2 roky.

Cizinci bez platného pracovního povolení na území České republiky

Cizinec, který pracuje na území České republiky bez pracovního povolení je vyhoštěn. Veškeré úhrady spojené s vyhoštěním hradí zaměstnavatel. Nedílnou součástí těchto vyhošťovacích nákladů je přeprava, stravování a další potřebné náležitosti. V případě, že cizinec vydal zaměstnavateli padělané doklady nemusí za něj náklady platit. Zaměstnavatel však musí dokázat, že o padělaných dokladech nevěděl.

Předchozí článekProfesionální zastavárna DoZastavy.cz
Další článekLenovo ThinkPad T450s