Peníze nerostou na stromech. Naučte se své finance efektivně chránit!

0
875

Pokud vaše rodinná kasa utrpěla následkem koronavirové krize, pak je pro vás téma ochrany financí velmi aktuální. Zopakujte si s námi základní pravidla finanční gramotnosti a zařiďte se tak, aby byly vaše peníze v bezpečí.

Vyvarujte se zbytečným výdajům

Alfou a omegou finanční gramotnosti si je uvědomit vliv finančních rozhodnutí na současnou i budoucí situaci. Jinými slovy – způsob, jak nakládáte s penězi, výrazně ovlivní vaši budoucnost. Chcete-li se vyhnout zbytečným problémům, utrácejte uvážlivě a vyhýbejte se nákupu zboží, které nepotřebujete, jakožto i na první pohled laciným, ale ve skutečnosti velmi drahým věcem.

Sjednejte si pojištění majetku a odpovědnosti

Mít pojištěnou domácnost či celou nemovitost je základ, přes který takříkajíc nejede vlak. Některé pojišťovny – například ERGO pojišťovna – nabízí komplexní balíčky, které zahrnují pojištění majetku a odpovědnosti. Druhý zmíněný produkt vám přijde vhod vždy, když neúmyslně způsobíte škodu třetí osobě.

Z hlediska ochrany osobních financí je velmi užitečné také pojištění odpovědnosti zaměstnance. Funguje na stejném principu jako běžné pojištění odpovědnosti, ale kryje škody způsobené při výkonu zaměstnání.

Vytvořte si hotovostní polštář

Nespoléhejte se na štěstí a odložte si bokem dostatečné množství peněz, které vám poslouží jako železná rezerva pro případ, že byste byli nuceni čelit delšímu výpadku příjmů. Jak naditý hotovostní polštář vytvoříte, je na vašem uvážení – odborníci doporučují výši rezervy na minimálně 3-6 měsíců.

Pozor na drahé půjčky

Do finanční pasti vás mohou dostat neuvážené půjčky (např. telefon na splátky, kreditní karta…). Zatímco v případě významných, mnohdy celoživotních investic, jako je například bydlení, může být vhodně zvolený úvěr opodstatněný, úroky za okamžitou spotřebu vám naopak v budoucnu okradou a zabrání v uspokojení skutečně důležitých potřeb.

Předchozí článekSLUTO – nejlepší účetní firma roku 2019 vám usnadní vaše podnikání
Další článekUdržet si zákazníky je klíčové. Naučte se základní pravidla!