Na trhu ubývá pozic, které vyžadují konstantní docházku do práce

0
674

Pracovní trh je velice dynamické prostředí, které se mění na základě celé řady různých okolností. Patří mezi ně standardní okolnosti jako může být kupříkladu roční období, nebo sezonní sběry a turismus. A také zcela výjimečné a nepředvídatelné okolnosti, kterou může být v našem případě dlouhodobě neuspokojivý vývoj pandemie v posledních letech

Jedna specifická věc je ale na trhu k mání už nyní. Pokud byste porovnávali data z posledních let, tak zjistíte, že se ve velkém množství množí pracovní místa jejichž hlavní náplní je z podstatné části homeoffice.

Přes pandemii se stal jedinou možností

V mnoha profesích se stal homeoffice jedinou možností, kterou většina společností měla. U některých to šlo pochopitelně opravdu jen obtížně. Jiné profese, které se točí především kolem informačních technologií či ekonomických služeb, jsou ale ve zcela odlišné pozici. U těch se naopak homeoffice stal velice důležitou součástí toho, aby mohla společnost nadále fungovat a nepocítila tak dopady koronaviru.

To se ale nezměnilo ani v moment, kdy je snad už pandemie na svém zdánlivém ústupu. I dnes je totiž pro velké procento pracovních nabídek stěžejní práce z domova s občasným docházením do práce.

Často je vztah řešení polovičním úvazkem či fakturou

Většinou jsou ale společnosti postaveny tak, aby nově vzniklá volná místa s podobnými podmínkami nemuseli podchytit klasickou pracovní smlouvou. Pro lidi bez živnosti je typické, že obdrží smlouvu na poloviční úvazek, která není ve všech ohledech ideální. Většina pracovníků v ekonomii nebo výpočetní technice je ale vybavena aktivní živností. Často jsou tak zaměstnanci firmy víceméně dlouhodobě najímanými externisty, kteří svoji práci individuálně účtují pomocí faktur. Výhodou zde je, že nejste nijak omezeni. Navíc můžete mnohdy vydělat mnohem víc než v případě fixního platu.

Předchozí článekProč jen úrazové pojištění pro rodinu nestačí aneb zranění nejsou jediná rizika
Další článekMíra nezaměstnanosti v době pandemie: Jak to vypadá nyní?