Míra nezaměstnanosti v době pandemie: Jak to vypadá nyní?

0
697

Dalo se předpokládat, že dlouhé pandemické měsíce budou mít negativní dopad na zaměstnanost nejen v okolních státech, ale také u nás. Jaké konkrétní závěry již nyní známe?

Užitečné informace

Pokud vás zajímají přesné údaje nejen z ekonomiky, kurzy online sledujte pravidelně. Bude se vám hodit nejen měnová kalkulačka před odjezdem na dovolenou, ale také další údaje, které ovlivňují náš každodenní život. Mimo jiné tak například zjistíte, jaké jsou aktuální úrokové sazby, nebo jak si vede naše země v zaměstnanecké politice. Právě tomuto tématu se budeme věnovat nyní.

Pandemie se podepsala negativně

Asi málokdo by čekal, že se dlouhé pandemické měsíce na míře nezaměstnanosti nijak neprojeví. Bohužel se naplnily černé scénáře a nezaměstnanost se vyšplhala až téměř ke čtyřem procentům.

V roce 2019, kdy jsme dosud o pandemii slyšeli jen z katastrofických knih a filmů, se průměrná míra nezaměstnanosti v naší zemi pohybovala pod třemi procenty. Konkrétně to bylo 2,8 procenta.

Již první rok pandemie, kdy byla ekonomika doslova ochromena řádem restrikcí a nedostatkem surovin, se nezaměstnanost vyšplhala až na 3,6 procenta.

Loňská míra nezaměstnanosti vše ještě umocnila. Rok 2021 se zapsal do historie naší země nelichotivým číslem – 3,8 procent nezaměstnaných.

Co se dá očekávat nyní?

Podle ekonomů se dá očekávat, že se bude situace pomalu zklidňovat a ekonomika opět zažije oživení. Mnoho ekonomů se již také domnívá, že konec pandemie je již nablízku. I proto se očekávaná čísla pro rok 2022 pohybují v hodnotách okolo 3,4 procent.

Současný vývoj bude ovlivněn dalšími kroky naší vlády. Bude záležet nejen na inflaci a napjatém trhu práce, ale také na dalších činitelích, kteří budou podílet na konečné míře nezaměstnanosti v současném roce. Dozvuky pandemie jsou stále patrné.

Předchozí článekNa trhu ubývá pozic, které vyžadují konstantní docházku do práce
Další článekPenzijní připojištění: Vyplatí se jej mít? A odkdy začít?