V 19. století nosila Florence Nightingaleová a její první skupina zdravotních sester v nemocnici Sv. Tomáše v Londýně černé šaty s bílou zástěrou a manžetami. Černá barva se používala kvůli tomu, že bylo možné ji snadno vyčistit, a navíc byla na tehdejší dobu praktičtější. Uniforma sester se však změnila v okamžiku, kdy chirurgové začali nosit bílé pláště, aby lépe viděli krev a další tělní tekutiny.
Bílá barva je synonymem čistoty a sterility, což je na operačních sálech zásadní, a to může být jeden z důvodů, proč se na operačních sálech stále nosí bílé oblečení. Ve většině zdravotnických zařízení se však oblékání zdravotních sester mění a je kladen důraz na pohodlnost, funkčnost i působivý design. Přece jen barevná či obrázková zdravotnická halena rozveselí malým pacientům den.
Proč byl v minulosti běžný bílý oděv pro zdravotní sestry?
Barevné uniformy nosily zdravotní sestry během první světové války, kdy sloužily v armádě. Za druhé světové války se nemocnice vrátily k používání bílých uniforem, protože se snadno čistily a sterilizovaly. Představa, že se bílá snadněji čistí, je mýtus, protože vyžaduje více bělidel než jiné barvy. Stejně tak je vyžadováno více práce, aby vypadal výsledek bezvadně, protože se na bílé barvě snáze objevují skvrny. Dalšími důvody, proč si nemocnice volí bílé uniformy, jsou levnější výroba (není třeba barviva) a svěží i profesionální vzhled.
Barevné oblečení pro zdravotní sestry a jeho vliv na pacienty
Modrá barva je uklidňující a konejšivá. Když pacient vidí, že do místnosti vstupuje modře oděná zdravotní sestra, pomáhá mu to uklidnit se. I to je jeden z důvodů, proč se modrá barva hojně používá ve zdravotnických zařízeních.
Zelená sice není tak oblíbená jako modrá, ale přesto se v nemocnicích také často používá. Zelená má totiž co do činění s čistotou a sterilitou, protože připomíná barvu přírody, která navozuje pocity klidu, uzdravení a obnovy.
Jestliže hledáte barevné oblečení pro zdravotní sestry, podívejte se do nabídky e-shopu FOMIPRO.