Blíží se podání daňového přiznání. Možná můžete ušetřit

0
2257

Podle různých mezinárodních srovnání patří český daňový systém k těm vůbec nejsložitějším na světě. To s sebou pochopitelně přináší řadu problémů nejen pro velké i malé firmy, ale také pro živnostníky, a v konečném důsledku i pro zaměstnance, kterým sice daňové přiznání obvykle zpracovává zaměstnavatel, ale i oni mají povinnosti, které je nutné splnit. Jen pro ilustraci, jak je to s českým systémem, zmiňme, že průměrný živnostník stráví asi desetinu svého produktivního času daňovými náležitostmi.

Využijte složitý systém pro sebe

Ale složitý systém s velkým množstvím úlev a výjimek můžete využít i ke svému prospěchu. Týká se to zejména ekonomicky aktivních mužů, kteří mají podle statistik vyšší platy než ženy obecně a asi o čtvrtinu vyšší platy než ženy na stejné pozici. Muži kromě toho častěji uplatňují různé úlevy spojené s vyživováním partnerky, a také slevy na děti.

Kromě těchto poměrně dobře známých daňových úlev existují i další, které jsou obvykle spojovány s daňovou optimalizací živnostníků a podnikatelů. K jejich využití však nemusíte pracovat na sebe, jen musíte včas dodat veškeré podklady na mzdovou účtárnu ve firmě, kde pracujete.

A zajistit, aby je účetní vašeho zaměstnavatele správně zanesl do daňového přiznání. Jedná se například o:

  • Finanční i nefinanční dary, například darovanou krev a krevní plazmu
  • Příspěvek na životní pojištění
  • Peníze využité k profesnímu vzdělávání
  • Platbu hypotéky

Nebojte se konzultace

Živnostníci pak mají ještě širší pole působnosti, pokud jde o optimalizaci daní. Protože však jde o velmi složitou problematiku, je vhodné se inspirovat v magazínech orientovaných na témata kolem rozvoje byznysu, a pak vše konzultovat se zkušeným daňovým poradcem. Ten vám může uspořit i desetitisíce korun, byť ne třeba v aktuálním daňovém období. Některé chytře zanesené informace totiž ušetří peníze až v budoucnosti.

Předchozí článekFranšíza jako možnost podnikání s minimálním rizikem
Další článekHedge fondy, k čemu slouží a jaké mají výhody?